Prestiż - Christopher Pries

znak.com.pl
Wielka Brytania –przełom XIX i XX wieku. Świat iluzjonistów i ich niewiarygodnych trików. Rewolucyjne dokonania, nowe możliwości. I ich dwóch – Angier i Borden, rywalizujący między sobą prestidigitatorzy. Podczas tej lektury trzeba być bardzo czujnym i nie dać się zwieść. Należy dostrzegać to co ukryte jest między wierszami. Jesteście gotowi podjąć wyzwanie? Czy patrzycie uważnie?

Czym jest Prestiż?

Słownikowa definicja – poważanie, ranga, znaczenie. Według socjologów- subiektywne kryterium satysfakcji. A dla iluzjonistów? To zachwyt publiczności, entuzjastyczny aplauz i podziw konkurentów. Prestiż jest również końcową fazą każdej sztuczki. Każda z nich dzieli się na trzy etapy. Obietnica/Przygotowanie jest pierwszym z nich. Na razie nie dzieje się nic zadziwiającego, iluzjonista pokazuje nam coś zupełnie zwyczajnego. Możemy podejść, zobaczyć wszystko z bliska, dotknąć… Podczas ustawiania numeru iluzjonista robi wszystko, by odwrócić naszą uwagę i skierować ją w przeciwną stronę. Stanowi to drugą część występu. Trzecim, najważniejszym etapem jest Prestiż. Wytwór iluzji. Jej efekt… czasami zupełnie niepożądany przez magika.

Podziwiając kunszt, fantazję i ciężką pracę prestidigitatorów zawsze pada pytanie „Jak on to zrobił?”. Ale czy na pewno chcemy znać odpowiedź? Czy nie wolimy być troszeczkę oszukiwani, by móc znowu zobaczyć coś zdumiewającego? Potwierdzenie uzyskamy od zwykłego widza, jednak inny iluzjonista będzie chciał poznać tajniki występu. Dlaczego? Powodów jest kilka: by czerpać satysfakcję z rozwiązania zagadki, by ulepszyć trik i pokazywać go jako własny lub w najgorszym wypadku by zdemaskować rywala.

Początek

Zaczyna się niewinnie. Oto poznajemy młodego dziennikarza, który podążając za gorącym tematem udaje się w podróż do Caldlow. W drodze przegląda książkę, którą otrzymał dosyć  pokrętną drogą – Tajemnice i metody magii. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie pewien szczegół, mianowicie informacja za którą podąża Andrew Westley dotyczy bilokacji (zjawisko paranormalne polegające na znajdowaniu się w dwóch miejscach jednocześnie). Tym sposobem trafia do domu Katherine Angier, która prawdę mówiąc, podstępem sprowadziła go do siebie by opowiedzieć mu nieprawdopodobna historię… To początek książki, tajemnicza historia rozpoczyna się znacznie wcześniej.

U schyłku XIX wieku los konfrontuje ze sobą dwóch początkujących, obiecujących iluzjonistów – Ruperta Angiera i Alfreda Bordena. Każdy z nich na własny sposób próbuje rozsławić swoje imię, zdobyć sławę i szacunek- oczywiście mają na to swoje metody, które niestety prowadzą do nieszczęśliwego wypadku. Od tego momentu ci dwaj panowie rozpoczynają ze sobą groźną rywalizację, pozbawioną wszelkich skrupułów, naszpikowaną złośliwościami i pomówieniami. Obsesję, która nimi zawładnęła opisywali w swych pamiętnikach. Dawali upust emocjom.  Ujawniali sekrety swoich trików,  próbowali rozgryźć występy konkurenta, a także przelewali na papier pomysły jak się ich pozbyć.

W wyniku tej zaciętej rywalizacji, rodzi się nowe znaczenie Prestiżu… ale do tego musicie dojść już sami.

Iluzja

Książka dzieli się na pięć zasadniczych części. I tak po kolei poznajemy historię potomków wybitnych iluzjonistów, następnie czytamy pamiętnik Bordena, by znowu powrócić do obecnych czasów i opowieści Kate Angier. Później poznajemy perspektywę Ruperta Angiera i skrywane przez niego tajemnice, by na końcu dowiedzieć się czym jest prestiż. Ta wielopoziomowa konstrukcja pozwala czytelnikowi zagłębić się w motywy każdego bohatera, poznać ich, zrozumieć co nimi kierowało. Gdyby zaraz po feralnym wydarzeniu, które poróżniło obu magików, udali się na szczera rozmowę, ich życiowy spór nie miałby racji bytu.

Opisana historia mogłaby być prawdziwa. Przez długi czas można w to wierzyć… jednak w pewnym momencie pojawia się element fantastyczny. Gdy dochodzimy do finalnych wydarzeń nie wiemy już czy to co wcześniej opisywał nam autor było prawdą czy iluzją?

Czytając wnikliwie doszukać się można kilku niedomówień. Sporo kwestii jest przemilczanych, wiele lat z życia iluzjonistów nieopisanych- możemy się tylko domyślać co się wtedy działo. Początkowo akcja rozwija się powoli co może męczyć, jednak warto jest poświecić czas na przeczytanie „Prestiżu”. Książka z pewnością jest nieszablonowa. A ten kto wcześniej obejrzał film na jej podstawie (lub odwrotnie) na pewno nieraz się zdziwi.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 LoliLola , Blogger